سامانه ملی املاک و اسکان کشور
سامانه ملی املاک و اسکان؛ شاهراه فرونشاندن التهاب بازار مسکن

سالهاست در ایران ثبات قیمت در بازار مسکن و به ویژه اجاره بها تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است.هر سال تعداد بیشماری از متقاضیان مسکن به ویژه زوج های جوان در یافتن مسکن مناسبی که با شرایط مالی ایشان همخوانی داشته باشد سرگردانند این در حالی است که در حال حاضر دو نیم میلیون خانه خالی در سراسر کشور وجود دارد و پانصد هزار واحد از این خانه های خالی از سکنه جزو املاک تهران هستند این میزان مسکن خالی و افزایش لجام گسیخته ی قیمت مسکن و اجاره خانه مسئولین امر را بر آن داشت که چاره ای بیندیشند و الزام ثبت مالکیت در سامانه ملی املاک و اسکان شاهراه فرونشاندن التهاب بازار مسکن و راهکاری نوظهور برای سامان بخشیدن به اوضاع نابسامان این بازار است .

الزام ثبت مالکیت در سامانه ملی املاک و اسکان

الزام ثبت مالکیت در سامانه ملی املاک و اسکان شاهراه فرونشاندن التهاب بازار مسکن و راهکاری برای سامان بخشیدن به اوضاع نابسامان این بازار است .

سامانه ملی املاک و اسکان چیست و چه کاربردی دارد؟

 در سراسر دنیا تامین مسکن مناسب و ارزان قیمت برای شهروندان یکی از وظایف مهم حکومت به شمار می رود در ایران اما سالهاست برخی سیاست های غلط اقتصادی  مسکن  را تبدیل به کالایی سرمایه ای و سود آور نموده است  و همین امر بسیاری افراد را بر آن داشته که مسکن تهیه نموده و آن را خالی نگه دارند تا در فرصت مناسب با فروش آن  سود سرشاری به جیب بزنندو این موضوع از سویی انباشت خانه های خالی از سکنه را به دنبال داشته و از سوی دیگر به التهاب قیمت مسکن و اجاره بها دامن زده است. متولیان امر در اقدامی  جدید تصمیم گرفتند با اخذ مالیات از خانه های خالی از سکنه خرید و انباشت خانه خالی را به امری فاقد سود و ارزش تبدیل کرده و از این طریق قیمت مسکن و به ویژه بهای رهن و اجاره  را کنترل کنند  بنابراین بر اساس  قانون جدید مالیات های مستقیم که پنجم آذرماه ۹۹ به تصویب رسید تمامی مالکان و همچنین افراد سرپرست خانوار موظفند از نوزدهم فروردین سال ۱۴۰۰ با مراجعه به سامانه املاک و اسکان  تمام املاک و البته محل سکونت خود را  ثبت نمایند  

سامانه ملی املاک و اسکان کشور

از نوزدهم فروردین ۱۴۰۰ مالکان و افراد سرپرست خانوار  دو ماه فرصت دارند ملک و نوع مالکیت خود را در سامانه ثبت کنند

چه املاکی باید در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت شوند ؟

براساس آنچه در قانون ذکر شده هر گونه مالکیتی اعم از تجاری ، استیجاری و ملکی باید در سامانه ثبت شود و در این میان هیچ تفاوتی بین املاک شهری و روستایی نیست. به عنوان مثال  ثبت املاک سعادت آباد و ثبت مسکنی روستایی به یک اندازه اهمیت دارند چرا که ملاک اصلی  برای الزام به ثبت در سامانه، مالکیت است و فاکتورهایی از قبیل قیمت و موقعیت تعیین کننده نخواهد بود بنابراین افراد چه خریداران مسکن سعادت آباد باشند چه مالک خانه ای در دل روستایی مرزی  باید ملک و نوع مالکیت در سامانه ثبت شود

برای ثبت ملک در سامانه چقدر فرصت دارم

از زمان شروع روند خود اظهاری در نوزدهم فروردین ۱۴۰۰ مالکان و همچنین افراد سرپرست خانوار  دو ماه فرصت دارند ملک و نوع مالکیت خود را در سامانه ثبت کنند در صورت خرید  و فروش ملک یا انتقال مالکیت به هر نحو ملک نباید خالی از سکنه بماند چنانچه ملکی بیش از ۱۲۰ روز خالی از سکنه باشد خانه خالی تلقی شده و مشمول جریمه می شود

ملک و نوع مالکیت خود را در سامانه ثبت کنند

برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان نیازی به کد رهگیری اجاره یا خرید و فروش ملک نیست

آیا مراجعه به مشاور املاک و دریافت کد رهگیری برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان الزامی است؟

هرچند برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان نیازی به کد رهگیری اجاره یا خرید و فروش ملک نیست اما مراجعه به مشاور املاک معتبر علاوه بر رسمیت بخشیدن به معاملات شما در مواقع بروز چالش های قانونی بسیار راهگشا خواهد بود .

مسکن الف به لطف برخورداری از تجربه و تخصص کارشناسان مجرب خود آمادگی کامل دارد که ضمن ارائه ی مشاوره ی مطلوب و معرفی گزینه های مناسب جهت اجاره یا خرید آپارتمان در سعادت آباد شما را در روند ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان یاری دهد.

مهمترین مزیت های ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان

شناسایی دقیق و کامل واحدهای مسکونی خالی

مهمترین چالش موجود بر سر راه کنترل بازار مسکن عدم توازن بین عرضه و تقاضا است به ویژه آن که انباشتگی بیش از حد مسکن نشانگر این مطلب است که در واقع کمبودی از لحاظ تعداد واحد مسکونی در کشور وجود  ندارد و معضل اصلی انباشتگی بیش از حد خانه های خالی به ویژه در مناطق پر طرفدار پایتخت از قبیل سعادت آباد است بنابراین مهمترین مزیت ثبت املاک در سامانه ملی اسکان و املاک شناسایی دقیق و درست واحدهای مسکونی خالی و الزام مالکین به فروش یا اجاره ی این واحد هاست.

ضمانت اجرای قوی برای تعیین تکلیف واحدهای مسکونی خالی

با توجه به جرایم سنگینی که عدم ثبت ملک و یا ثبت خلاف واقع مشخصات املاک در سامانه ملی ثبت املاک و اسکان به دنبال دارد می توان گفت پس از سالها  سرانجام ساماندهی خانه های خالی ضمانت اجرایی قوی یافته است و امید می رود با  تعیین تکلیف این واحدهای خالی از سکنه  افزایش عرضه ی خانه و مسکن آبی بر التهاب قیمت ها در بازار مسکن باشد. و به جرات بتوان گفت سامانه ملی املاک و اسکان ؛شاهراه فرونشاندن التهاب بازار مسکن است .

برای ثبت ملک در سامانه ملی املاک و اسکان نیازی به کد رهگیری اجاره یا خرید و فروش ملک نیست

مهمترین چالش موجود بر سر راه کنترل بازار مسکن عدم توازن بین عرضه و تقاضا است

جریمه ی سنگین عدم ثبت یا ثبت خلاف واقع املاک در سامانه ملی املاک و اسکان

جریمه عدم ثبت اطلاعات املاک اشخاص حقیقی در سامانه ملی املاک و اسکان:

بر اساس قانون چنانچه اشخاص حقیقی از ثبت اطلاعات املاک خود در سامانه سر باز زده و یا اطلاعات خلاف واقع ثبت کنند در سال اول  چنانچه بعد از گذشت ۱۲۰ روز ملک همچنان خالی از سکنه بماند مالک مبلغی  معادل   ۶ برابر اجاره بهای ملک جریمه می شود . مبلغ جریمه در سال دوم به ۱۲ برابر مبلغ اجاره بها و در سال سوم ۱۸ برابر مبلغ اجاره بها افزایش می یابد

جریمه عدم ثبت اطلاعات املاک اشخاص حقوقی در سامانه ملی املاک و اسکان

جریمه ی عدم ثبت اطلاعات املاک و یا ثبت اطلاعات خلاف واقع در مورد املاک اشخاص حقوقی مانند بانک ها و ادارات و سازمانها دو برابر اشخاص حقیقی تعیین شده است چنان که در مورد املاک اشخاص حقوقی  در سال اول  چنانچه بعد از گذشت ۱۲۰ روز ملک همچنان خالی از سکنه بماند مالک مبلغی  معادل   ۱۲ برابر اجاره بها ی ملک جریمه می شود . مبلغ جریمه در سال دوم به ۲۴ برابر مبلغ اجاره بها و در سال سوم ۳۶ برابر مبلغ اجاره بها افزایش می یابد.

املاک الف، املاک الف واقع در بلوار۲۴متری و خیابان دشت بهشت، املاک الف سعادت آباد، خرید آپارتمان در سعادت آباد، خرید و فروش ملک، قیمت ملک در سعادت آباد، مشاور املاک، مسکن، رهن و اجاره تهران، خرید خانه، سال ۱۴۰۰، فروش ملک.

وام مسکن 400 میلیون تومانی گامی در مسیر خانه دار شدن

وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی گامی در مسیر خانه دار شدن

وجود نگاه سرمایه ای به مسکن و شاید عدم نظارت و برنامه ریزی صحیح باعث افزایش لجام گسیخته ی قیمت مسکن در کشور شده است به گونه ای که امروزه خرید و یا حتی رهن و اجاره مسکن مناسب برای بسیاری افراد رویایی دست نیافتنی است و با توجه به شرایط خاص پایتخت این قیمت های نجومی در املاک تهران بیش از دیگر شهرها رخ نمایی می کند به هر حال متولیان امر در پی چاره جویی و ساماندهی به آشفته بازار مسکن طرح ها و ایده های بیشماری مطرح کرده و می کنند که وام مسکن ۴۰۰ میلیون تومانی یکی از همین طرح هاست.

ادامه مطلب »
خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت ، مالیات بر خانه‌های خالی

طرح خود اظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت یا مالیات بر خانه‌های خالی

پیچ و خم و ظرافت های طرح خوداظهاری اطلاعات مالکیت و سکونت( مالیات بر خانه‌های خالی ) وجود نگاه سرمایه ای به ملک و مسکن در ایران  باعث کمبود مسکن و افزایش افسار گسیخته ی قیمت و به ویژه اجاره بهای املاک شده است مالیات بر خانه‌های خالی سالهاست وجود نگاه سرمایه ای به ملک و مسکن در ایران  باعث کمبود مسکن و افزایش افسار گسیخته ی قیمت و به ویژه اجاره بهای املاک شده است.متولیان امر پس از قریب به ده سال  که از مطرح نمودن موضوع وضع مالیات برای خانه های خالی می گذرد با بحث و اصلاحات گوناگون  سرانجام تصمیم به اجرای قانون 

ادامه مطلب »
مسکن الف شعبه1 دفتر مدیریت

مسکن الف؛شاهراه انجام معاملات امن و سود آور

خلاصه ای از محتوای مسکن الف؛شاهراه انجام معاملات امن و سود آور در شرایط اقتصادی متلاطم امروز یافتن مسکن مناسب چه برای خرید و چه رهن و اجاره گذشته از قیمت و موقعیت، ظرایف و پیچیدگی هایی دارد که مستلزم مراجعه به کارشناس و مشاور املاک خبره ست . مسکن الف با بیش از ۱۲ سال سابقه درخشان در محدوده ی غرب تهران مفتخر است که بهترین ها را به شما عزیزان ارائه نموده است. مسکن الف  با چندین سال سابقه ی درخشان در زمینه ی املاک و مستغلات قوی ترین و خوشنام ترین آژانس املاک در محدوده ی غرب تهران است چرا املاک الف

ادامه مطلب »
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.