نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن
نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن
4.8/5 - (6 امتیاز)

شرایط متلاطم اقتصادی در چند سال اخیر، نبود نظارت کافی و عدم وجود ساز و کار کارشناسی شده و معین ، منجر به افزایش لجام گسیخته ی اجاره بها شده و خانوارهای بسیاری را در تهیه سرپناه با مشکل جدی مواجه ساخته است. حال اینکه چرا هیچ ساز و کار معین و نظارت دقیقی در زمینه اجاره بهای مسکن صورت نمی گیرد و یا چرا راهکارهای آزموده تمام دنیا در این زمینه در ایران اجرا نمی شود بحثی مفصل است که در این فرصت نمی گنجد ولی به هر حال اعطای وام ودیعه مسکن ، راهکاری است که دولت مدیران برای کمک به اقشار آسیب پذیر در نظر گرفته اند.

بازنشستگان ، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار در اولویت دریافت وام ودیعه مسکن هستند

بازنشستگان ، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار در اولویت دریافت وام ودیعه مسکن هستند

هرچند به تایید بسیاری کارشناسان حوزه ی مسکن ، طرح هایی از قبیل وام ودیعه مسکن، وام مسکن جوانان یا وام یک میلیارد تومانی هیچ یک در بهبود قیمت مسکن تاثیر چندانی ندارند و اینکه چرا از کمک هزینه خرید مسکن و وام مسکن و رویای خانه دار شدن تمام مردم به «وام پیش کرایه » رسیده ایم ؛واقعیت تلخی است که فعلا جوابی برای آن نمی توان یافت ولی به هر حال ما در اینجا با نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن سعی در بیان مطالبی داریم که امیدواریم برای عموم جامعه به ویژه مستاجران گرامی راهگشا باشد.

همه چیز درباره شرایط وام ودیعه مسکن

این وام به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

به طور کلی افرادی که بنابر شرایط اقتصادی موجود توان پرداخت ودیعه مسکن یا همان پول پیش خانه را نداشته و در تامین مسکن و سرپناه دچار مشکل جدی هستند می توانند برای دریافت این وام اقدام کنند. این وام به طور کلی به اقشار آسیب پذیر اعم از زوج های جوانی که امسال ازدواج کرده اند یا به تعبیری خانه اولی ها ، خانوارهای ۵ نفر به بالا ، حقوق بگیران ،بازنشستگان ، مستمری بگیران، زنان سرپرست خانوار تعلق می گیرد که البته بازنشستگان ، مستمری بگیران و زنان سرپرست خانوار در اولویت هستند. شرط مهم این است که متقاضیان این وام یا باید متاهل باشند یا سرپرست خانوار.

سقف وام ودیعه مسکن چقدر است ؟

طبق آخرین تغییرات ، سقف این وام برای ساکنین پایتخت ۷۰ میلیون تومان ، ساکنین شهرهای بزرگ ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان اعلام شده است.

بازپرداخت وام چگونه خواهد بود ؟

طبق اعلام شورای پول و اعتبار ،این وام با سود ۱۳ درصد پرداخت می شود و مدت زمان بازپرداخت برای وام های تا ۳۰ میلیون تومان سه سال و بازپرداخت وام های بالای ۳۰ میلیون تومان ، ۵ ساله خواهد بود.

افراد برای وام ۲۵ میلیونی این طرح بایستی ماهانه چیزی حدود ۸۳۰ هزار تومان پرداخت کنند . دریافت کنندگان وام ۴۰ میلیونی ، اقساط حدوداً ۹۰۰ هزار تومانی داشته و واجدین شرایط دریافت ۷۰ میلیون تومان وام بایستی ماهانه حدود یک میلیون و ۵۵۰ هزار تومان بابت اقساط بپردازند.البته این مبلغ تخمینی بوده و بنابر شرایط بانک های مختلف ، متغیر خواهد بود

متقاضی این وام بایستی متاهل بوده و یا سرپرست خانوار باشد

متقاضی این وام بایستی متاهل بوده و یا سرپرست خانوار باشد

شرایط ، مدارک و اقدامات لازم برای دریافت وام ودیعه مسکن

برای دریافت وام ودیعه مسکن به کجا مراجعه کنم ؟

برای دریافت این وام ابتدا بایستی ثبت نام پیامکی صورت گیرد به این منظور باید سرپرست خانوار کد ملی خود را از شماره همراهی که به نام خود اوست به شماره ۳۰۰۰۷۳۶۴۰ ارسال نماید .پس از ارسال این پیامک ، شرایط متقاضی مورد بررسی قرار می گیرد و چنانچه واجد شرایط دریافت وام باشد پیامکی حاوی نام بانک وام دهنده برای وی ارسال شده و از او خواسته می شود به نشانی اینترنتی سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن مراجعه نموده و اطلاعات لازم در سامانه طرح اقدام ملی مسکن را تکمیل نماید.

برای دریافت وام ودیعه مسکن چه مدارکی باید داشت ؟

برای دریافت این وام متقاضی پس از دریافت پیامک و تکمیل فرم ها و اطلاعات مندرج در سامانه طرح ملی مسکن بایستی به همراه مدارکی از قبیل اصل کارت ملی ، اصل شناسنامه و اجاره نامه رسمی همراه با کد رهگیری به بانک مشخص شده مراجعه نماید. ضمنا ارائه گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و یا حساب یارانه متقاضی نیز به عنوان وثیقه الزامی است. در صورتی که هیچ یک از اینها موجود نبود دریافت وام با استفاده از سفته نیز امکان پذیر است

متقاضی دریافت وام چه شرایطی باید داشته باشد ؟

 • متقاضی این وام بایستی متاهل بوده و یا سرپرست خانوار باشد.

 • فرم «ج» متقاضی باید سبز باشد یعنی تا کنون از هیچ یک از تسهیلات و امکانات مسکن دولتی اعم از خانه سازمانی ، تسهیلات مسکن و زمین استفاده نکرده باشد.

 • حداقل ۵ سال متوالی ساکن همان محل مورد تقاضا بوده باشد.

 • متقاضی از سال ۸۴ به بعد هیچ گونه ملکی خریداری نکرده باشد.

 • افراد تحت پوشش ارگان های حمایتی مانند بهزیستی و کمیته امداد برای دریافت این وام و ارائه ضمانت های لازم نیاز به مدارک فوق نداشته و باید به این نهادها مراجعه نمایند تا روند دریافت وام از سوی همین نهادها پیگیری شود.

 • چنانچه متقاضی ۱۴ روز پس از تاریخ دریافت پیامک معرفی بانک هیچگونه اقدامی در راستای تحویل مدارک و معرفی ضامن ها انجام ندهد درخواست وی ملغی خواهد شد.

اجاره نامه بایستی مربوط به 6 ماهه نخست سال 1400 بوده و رسمی باشد

اجاره نامه بایستی مربوط به ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بوده و رسمی باشد

پاسخ به یک شبهه در رابطه با حرام بودن وام ودیعه مسکن

در ادامه نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن پاسخ به یک شبهه ی مهم که این روزها در شبکه های مجازی رد و بدل می شود خالی از لطف نیست . آیا ارائه این وام با این شرایط ربا بوده و حرام است ؟ به طور کلی این وام در حقیقت قرضی است که دولت به مستاجران می دهد و در ازای آن سود قطعی دریافت می کند و از این منظر می تواند ربا بوده و حرام باشد منتها فقها این مشکل را با تغییر نوع قرارداد از قرض به مرابحه رفع کردند . طبق قرارداد مرابحه این وام دیگر قرض تلقی نمی شود بلکه تسهیلاتی است که برای دریافت کالا یا خدمات به مستاجران ارائه می شود و یکی از خدمات می تواند تامین مسکن باشد .

نکات مهمی که در مورد وام ودیعه مسکن باید بدانید

 • در صورت دریافت این وام  دیگر قادر به استفاده از سایر طرح های مسکن اعم از مسکن ملی و یا خانه سازمانی نخواهید بود چرا که با دریافت این وام فرم «ج » شما از سبز به قرمز تغییر رنگ داده و از شمول واجدین شرایط دریافت تسهیلات مسکن و زمین خارج خواهید شد

 • اجاره نامه بایستی مربوط به ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بوده و رسمی باشد . ارائه اجاره نامه های فاقد کد رهگیری  رسمی اعتباری ندارد و پذیرفته نیست.
 • افراد تحت حمایت نهادهای حمایتی برای دریافت این وام باید به نهاد و سازمان حمایتی مراجعه نمایند تا تضمینات و وثیقه های لازم از طریق همان نهادها ارائه شود .
 • ارائه گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت یا حساب واریز  یارانه الزامی است و چنانچه فردی هیچ کدام از این موارد را نداشت برای دریافت وام  و جهت تضمین بازپرداخت باید سفته به بانک بسپارد

  هرچند اعطای این وام  راهکاری است که دولت برای کاهش مشکلات مستاجران کم درآمد ارائه داده است اما این طرح چندان کارآمد به نظر نمی رسد چرا که از طرفی با مقروض ساختن افراد کم درآمد فشار مضاعفی به آن ها وارد می شود . از سوی دیگر ارائه تسهیلات این چنینی باعث شوک به بازار شده و افزایش بیشتر اجاره بها را در پی خواهد داشت لذا لازم است مسئولین با بازنگری در طرح ها و در نظر گرفتن واقعیات جامعه نسبت به نظارت و سر و سامان دادن به اوضاع اجاره مسکن اقدامات موثر تری  در پیش گیرند.

۴٫۸/۵ - (۶ امتیاز)
تبریک سال نو 1041

پیام تبریک نوروز مجموعه بزرگ مسکن الف سعادت آباد

۵/۵ – (۱ امتیاز) به نام خداوند هستی بخش خداوند را شاکریم که توفیق آن را داد تا بهار دیگری را در کنار شما عزیزان باشیم نوروز ۱۴۰۱ را به همه عزیزان تبریک عرض نموده و سالی سرشار از سلامتی، صلح، آرامش و شادی را برای شما آرزومندیم. هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز مدیریت مسکن الف سعادت آباد حمید رضا حسن پور

ادامه مطلب »
نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن

نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن

۴٫۸/۵ – (۶ امتیاز) شرایط متلاطم اقتصادی در چند سال اخیر، نبود نظارت کافی و عدم وجود ساز و کار کارشناسی شده و معین ، منجر به افزایش لجام گسیخته ی اجاره بها شده و خانوارهای بسیاری را در تهیه سرپناه با مشکل جدی مواجه ساخته است. حال اینکه چرا هیچ ساز و کار معین و نظارت دقیقی در زمینه اجاره بهای مسکن صورت نمی گیرد و یا چرا راهکارهای آزموده تمام دنیا در این زمینه در ایران اجرا نمی شود بحثی مفصل است که در این فرصت نمی گنجد ولی به هر حال اعطای وام ودیعه مسکن ، راهکاری است که دولت مدیران برای

ادامه مطلب »
افزایش سقف وام مسکن جوانان

افزایش سقف وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد ؟

۴٫۹/۵ – (۱۱ امتیاز) مسکن ؛ یکی از سه نیاز اساسی بشر است که این روزها در کشور ما نوسانات شدید قیمت آن باعث شده بسیاری از اقشار جامعه حتی رویای خرید آن را نیز از سر بیرون کنند.در حالی که طبق اصل ۳۱ قانون اساسی برخورداری از مسکن متناسب با نیاز ، حق هر خانوار ایرانی است و دولت موظف است به طرق گوناگون شرایط خانه دار شدن را به ویژه برای اقشار ضعیف و کم درآمد مهیا کند. از ابتدای انقلاب تاکنون دولت ها طرح های مختلفی در این زمینه ارائه داده اند که البته با توجه به تورم روز افزون، موفقیت چندانی

ادامه مطلب »
دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.