افزایش سقف وام مسکن جوانان
افزایش سقف وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد ؟
4.9/5 - (11 امتیاز)

مسکن ؛ یکی از سه نیاز اساسی بشر است که این روزها در کشور ما نوسانات شدید قیمت آن باعث شده بسیاری از اقشار جامعه حتی رویای خرید آن را نیز از سر بیرون کنند.در حالی که طبق اصل ۳۱ قانون اساسی برخورداری از مسکن متناسب با نیاز ، حق هر خانوار ایرانی است و دولت موظف است به طرق گوناگون شرایط خانه دار شدن را به ویژه برای اقشار ضعیف و کم درآمد مهیا کند. از ابتدای انقلاب تاکنون دولت ها طرح های مختلفی در این زمینه ارائه داده اند که البته با توجه به تورم روز افزون، موفقیت چندانی حاصل نشده است. وام مسکن جوانان نیز یکی از این طرح ها است که در جدیدترین اقدام دولت و شورای پول و اعتبار ؛ از شهریور ماه ۱۴۰۰،سقف پرداختی آن به یک میلیارد تومان افزایش یافت.گذشته از تمام مسائل به هر حال دریافت وام یک میلیارد تومانی شرایطی دارد که آگاهی از آن خالی از لطف نیست .

از  شهریور ماه ۱۴۰۰،سقف وام مسکن جوانان  به یک میلیارد تومان افزایش یافت.

نگاهی دقیق به شرایط دریافت وام مسکن جوانان

وام یک میلیاردی به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

تمام افرادی که به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند و یا حکم رشد آنها از سوی دادگاه صادر شده باشد می توانند در طرح وام مسکن جوانان ثبت نام کنند علاوه بر آن پدر و مادران نیز می توانند به نام فرزندان خود افتتاح حساب نموده و اقدام به واریز اقساط لازم نمایند تا نهایتا ۵ تا ۱۵ سال آینده وام پرداخت شود.

از شهریور ماه 1400،سقف وام مسکن جوانان به یک میلیارد تومان افزایش یافت

اما در مورد سقف وام یعنی یک میلیارد تومان تعیین شده چند نکته وجود دارد؛ یکی اینکه سقف یک میلیارد تومان فقط مختص تهران است و این رقم در کلانشهرها و مراکز استان ها ۸۵۰ میلیون و در سایر شهرها ۷۰۰ میلیون خواهد بود. دوم اینکه ارقام جدید اعلامی فقط شامل حال کسانی می شود که بعد از شهریور ۱۴۰۰ در این طرح ثبت نام کنند یعنی کسانی که سال ۹۹ و بر اساس وام ۴۰۰ میلیون تومانی ثبت نام کرده اند در پایان ۱۵ سال همان ۴۰۰ میلیون تومان را دریافت می کنند.

برای دریافت وام مسکن جوانان هر ماه چه مبلغی باید واریز شود ؟

سپرده گذاری این وام به شکل اقساطی بوده و در پنج ساله ی اول افتتاح حساب ماهانه ۲۰۰ هزار تومان، از ابتدای سال ششم تا پایان سال دهم ماهانه ۴۰۰ هزار تومان و از ابتدای سال یازدهم یا پایان ۱۵ سال ماهانه ۶۵۰ هزار تومان باید واریز شود.

برای دریافت وام حتما باید ۱۵ سال صبر کرد ؟

با توجه به شرایط تورم و بی ارزش شدن روز افزون پول ملی بسیاری افراد به این می اندیشند که با این مبلغ وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد؟ آیا زودتر از ۱۵ سال نمی توان وام گرفت ؟
مسلما سقف پرداختی وام به کسانی تعلق میگیرد که ۱۵ سال کامل، تمام مبالغ مورد نیاز را واریز کرده باشند ولی چنانچه زودتر از موعد ۱۵ سال نیاز به دریافت وام داشته باشید کوتاهترین زمان ۵ سال خواهد بود . در پایان ۵ سال متقاضیان تهرانی ۴۰۰ میلیون تومان ، ساکنین شهرهای بزرگ و مراکز استان ها ۳۵۰ میلیون تومان و ساکنین دیگر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان وام می توانند دریافت کنند.

کسانی که سال 99 و بر اساس وام 400 میلیون تومانی ثبت نام کرده اند در پایان 15 سال همان 400 میلیون تومان را دریافت می کنند.

کسانی که سال ۹۹ و بر اساس وام ۴۰۰ میلیون تومانی ثبت نام کرده اند در پایان ۱۵ سال همان ۴۰۰ میلیون تومان را دریافت می کنند.

شرایط بازپرداخت وام مسکن جوانان چگونه خواهد بود ؟

سود وام یک میلیاردی چند درصد است ؟

نرخ سود تسهیلات مسکن جوانان بین ۶ تا ۹ درصد است . به این معنا که چنانچه تمام مبلغ وام طی ۵ سال تسویه شود سود تسهیلات ۶ درصد و در غیر این صورت ۹ درصد خواهد بود. حداکثر زمان برای بازپرداخت وام یک میلیارد تومانی ۲۰ سال است .

برای پاز پرداخت وام مسکن جوانان ماهانه چقدر باید پرداخت؟

آنگونه که بانک مرکزی اعلام کرده باز پرداخت این وام ۲۰ ساله است . بر اساس بازپرداخت ۲۰ ساله ، دریافت کنندگان وام یک میلیاردی باید ماهانه رقمی نزدیک به ۹ میلیون(دقیقا ۸,۹۹۷,۲۶۰ تومان ) به بانک پرداخت کنند. به این ترتیب در پایان سال بیستم حدود ۲ میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان (دقیقا ۱,۹۰۹,۶۷۰,۰۰۰ تومان) به بانک پرداخته اند که چنانچه یک میلیارد تومان اصل وام را از آن کسر کنیم حدود یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون تومان (دقیقا ۱,۱۵۹,۳۴۲,۲۹۴ تومان)سود تسهیلات پرداخت شده است.

البته چنانچه شخصی پس از ۵ سال اقدام به دریافت وام نماید برای ۴۰۰ میلیونی که دریافت کرده باید ماهانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان بپردازد.

سقف وام یک میلیاردی به واحدهایی تعلق میگیرد که از پروانه و جواز ساخت آنها بیش از 20 سال نگذشته باشد.

سقف وام یک میلیاردی به واحدهایی تعلق میگیرد که از پروانه و جواز ساخت آنها بیش از ۲۰ سال نگذشته باشد.

برای دریافت وام مسکن جوانان چه مدارک و ضمانت هایی نیاز است ؟

اولین و مهمترین نکته درباره مدارک مورد نیاز دریافت این وام این است که که ضمانت این وام تنها با ارائه سند ملکی امکان پذیر است.

برای دریافت وام مسکن جوانان ، ملک مسکونی باید چه شرایطی داشته باشد ؟

مهمترین شرط برای ملکی که جهت دریافت این وام معرفی می شود سن ساخت آن است . سقف وام یک میلیاردی به واحدهایی تعلق میگیرد که از پروانه و جواز ساخت آنها بیش از ۲۰ سال نگذشته باشد.

وام مسکن جوانان را از کدام بانک ها می توان گرفت ؟

برای افتتاح حساب و دریافت وام مسکن جوانان می توانید به شعب مختلف بانک مسکن مراجعه کنید

مدارک مورد نیاز برای دریافت وام مسکن جوانان

برای دریافت این وام بایستی کلیه اوراق هویتی وام گیرنده به همراه مدارک مرتبط با خانه ای که قرار است خریداری شود از قبیل سند مالکیت ، جواز های مختلف و البته مدارک و سند ملکی که به عنوان ضمانت نزد بانک گذارده می شود به بانک ارائه شود

افزایش سقف وام مسکن جوانان چه تاثیراتی بر بازار مسکن دارد ؟

نگاه تحلیلگران بازار مسکن به وام یک میلیاردی

هرچند افزایش سقف وام سپرده گذاری جوانان و شرایط تعیین شده با نیت تسهیل خانه دار شدن اکثریت جامعه صورت گرفته است اما با توجه به واقعیت های موجود جامعه این سوال اساسی مطرح می شود که با اقداماتی از این دست و افزایش سقف وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد؟
تحلیلگران بازار مسکن معتقدند افزایش سقف وام و اصولا پرداخت وام های این چنینی با توجه به وضعیت تورم تاثیر مثبتی در جهت خانه دار شدن افراد نخواهد داشت و فقط منجر به افزایش تقاضا می شود بدون اینکه بهبودی در عرضه ی مسکن به وجود آمده باشد و به این ترتیب بازار مسکن ملتهب تر از قبل خواهد شد.
از طرف دیگر این سوال مهم مطرح است که با وضعیت تورمی موجود و کاهش شدید ارزش پول آیا واقعا ۱۵ سال دیگر با یک میلیارد تومان می توان خانه خرید ؟بسیاری اقتصاددانان اذعان داشته اند که با وضع موجود ارزش یک میلیارد تومان در سال ۱۴۱۵ فقط ۶۵ میلیون تومان خواهد بود و بدیهی است که خرید خانه با این مبلغ محال است .

راهکار کارشناسان برای بهبود اوضاع مسکن و تحقق رویای خانه دار شدن جوانان چیست ؟

در پاسخ روشن تر به این سوال که با افزایش سقف وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد ؟ کارشناسان حوزه مسکن و اقتصاد معتقدند تا زمانی که نگاه سرمایه ای به مسکن وجود داشته باشد و مسکن به عنوان کالایی سود آور معامله شود مشکل مسکن در ایران برطرف نخواهد شد اما چنانچه دولت همچنان مصر است که با اعطای تسهیلات مشکل مسکن مردم به ویژه جوانان را حل کند با طرح هایی از قبیل وام ودیعه مسکن و افزایش سقف وام و اقداماتی از این دست کاری از پیش نخواهد برد بهترین حالت این است که دولت به جای اعلام مبلغی به عنوان سقف وام، اقدام به تعیین میزان سهم خود در قیمت خانه نماید. به عنوان مثال ذکر شود که دولت در هنگام خرید خانه ۶۵ درصد از هزینه مسکن جوانان را در قالب وام تقبل خواهد کرد به این ترتیب شاید بتوان به آینده ی جوانان و تحقق رویای خانه دار شدن خیل عظیمی از خانوارها امیدوار بود.

۴٫۹/۵ - (۱۱ امتیاز)
تبریک سال نو 1041

پیام تبریک نوروز مجموعه بزرگ مسکن الف سعادت آباد

۵/۵ – (۱ امتیاز) به نام خداوند هستی بخش خداوند را شاکریم که توفیق آن را داد تا بهار دیگری را در کنار شما عزیزان باشیم نوروز ۱۴۰۱ را به همه عزیزان تبریک عرض نموده و سالی سرشار از سلامتی، صلح، آرامش و شادی را برای شما آرزومندیم. هر روزتان نوروز، نوروزتان پیروز مدیریت مسکن الف سعادت آباد حمید رضا حسن پور

ادامه مطلب »
نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن

نگاهی دقیق به شرایط وام ودیعه مسکن

۴٫۸/۵ – (۶ امتیاز) شرایط متلاطم اقتصادی در چند سال اخیر، نبود نظارت کافی و عدم وجود ساز و کار کارشناسی شده و معین ، منجر به افزایش لجام گسیخته ی اجاره بها شده و خانوارهای بسیاری را در تهیه سرپناه با مشکل جدی مواجه ساخته است. حال اینکه چرا هیچ ساز و کار معین و نظارت دقیقی در زمینه اجاره بهای مسکن صورت نمی گیرد و یا چرا راهکارهای آزموده تمام دنیا در این زمینه در ایران اجرا نمی شود بحثی مفصل است که در این فرصت نمی گنجد ولی به هر حال اعطای وام ودیعه مسکن ، راهکاری است که دولت مدیران برای

ادامه مطلب »
افزایش سقف وام مسکن جوانان

افزایش سقف وام مسکن جوانان؛ آیا رویای خانه دار شدن تحقق می یابد ؟

۴٫۹/۵ – (۱۱ امتیاز) مسکن ؛ یکی از سه نیاز اساسی بشر است که این روزها در کشور ما نوسانات شدید قیمت آن باعث شده بسیاری از اقشار جامعه حتی رویای خرید آن را نیز از سر بیرون کنند.در حالی که طبق اصل ۳۱ قانون اساسی برخورداری از مسکن متناسب با نیاز ، حق هر خانوار ایرانی است و دولت موظف است به طرق گوناگون شرایط خانه دار شدن را به ویژه برای اقشار ضعیف و کم درآمد مهیا کند. از ابتدای انقلاب تاکنون دولت ها طرح های مختلفی در این زمینه ارائه داده اند که البته با توجه به تورم روز افزون، موفقیت چندانی

ادامه مطلب »
دیدگاه ها
سهیل
19 نوامبر 2021 - 19:11

بسیار عالی

سهیل ساسانپور
19 نوامبر 2021 - 19:12

بسیار عالی و خوب فود

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.